Běhání přináší výhody, jako je posilování srdce a plic a spalování kalorií, které vám pomáhají udržovat zdraví. Běh však může vaše tělo opakovaně zatěžovat, počínaje chodidly až po spodní část zad, a může způsobovat bolesti. To může platit zejména v případě, že běháte po tvrdém povrchu, například po betonu.
Obvykle viníme boty, pokud máme z běhu bolesti. Boty jsou hlavním vybavením pro běžecké aktivity nebo pro jakýkoli jiný sport. Měli bychom však vědět, že boty nejsou tím, co je zodpovědné za běžecká zranění. Mohou být způsobena i běháním po tvrdém povrchu. Neustálé dopady chodidel na zem mohou způsobit nárazy přes chodidla do kolen, kyčlí a dolní části zad. Pokud běháte dlouho na tvrdém povrchu, je pravděpodobnost zranění vysoká. Při běhu dochází k opakovaným nárazům chodidel na zem, které absorbují nárazy prostřednictvím chodidel do kolen, kyčlí a dolní části zad. Když vaše chodidla narazí na tvrdý povrch, jako je beton, země neabsorbuje žádný z nárazů; místo toho se tyto vibrace odrážejí nahoru přes chodidlo s větší intenzitou, než kdybyste běželi na povrchu, jako je krytá dráha určená pro běh nebo běžecký pás. Časem se může náraz při běhu na tvrdém povrchu projevit zvýšeným rizikem zranění.
Běh na tvrdém povrchu může vést k zánětům, jako je zánět Achillovy šlachy, zánět šlach a svalů na přední a vnější straně nohy, kolenního kloubu a kosti dolní části nohy neboli holenní kosti. Někdy mohou opakované nárazy vést také ke stresovým zlomeninám drobných kostí chodidla nebo kotníku, které mohou nakonec vyústit ve zlomeninu. Změna běžeckého povrchu "je podobná jako zvýšení kilometráže, změna obuvi nebo jiný aspekt tréninkového programu". Náhlé změny mohou být riskantní, proto si nejdříve všimněte svých problémů.
Pokud vás při běhu nebo po něm něco bolí, dopřejte si odpočinek a přikládejte postiženému místu ledové obklady. Než začnete běhat - než se pustíte do namáhavé aktivity s velkým dopadem, jako je běh nebo jogging, zkuste se týden procházet. Před cvičením se zahřejte. Dejte tělu možnost zotavit se z cvičení. Pokud provozujete vysoce nárazové aktivity, udělejte si každý druhý den volno. Vyhněte se běhu do schodů a z nich a plným dřepům. Provádění cviků na posílení a protažení svalů, které podpírají koleno, je zásadní pro bolest kolen a prevenci zranění. Důležitá je také správná obuv, zejména pokud chodíte nebo běháte po tvrdém povrchu. Mějte svou hmotnost pod kontrolou. Snížení hmotnosti snižuje zatížení kolene. Můžete užívat některé protizánětlivé léky. Odpočívejte, lepší možností je běhat na běžeckém pásu, na kryté dráze nebo na podlaze z materiálů, které tlumí rázy. Ano, třeba na hřišti s umělým povrchem Nisaplast. Nákup nových bot s podpůrnou patou nebo podložkou pod patu může také pomoci vašim nohám lépe absorbovat nárazy z tvrdého povrchu. Lze také přidat další silikonovou vložku, která je dnes dostupná na trhu.